Zmywarka kompaktowa

Jeśli potrzebujemy jeszcze mniej typowych rozwiązań – zmywarki dla singla lub urządzenia mieszczącego się w wyjątkowo małej kuchni – możemy rozważyć wybór zmywarki kompaktowej, o szerokości dochodzącej do standardowych 60 cm, ale za to wysokości oscylującej wokół 45-60 cm. To urządzenie rzeczywiście nietypowe, a przy tym kontrowersyjne pod względem funkcjonalności. Gabaryty zbliżone do kuchenki mikrofalowej, mieszczące maksymalnie 5 kompletów naczyń oraz zużycie niewielkiej ilości wody i prądu to cechy, które zachęcają wielu mieszkańców kawalerek, użytkowników mikro-aneksów kuchennych oraz osoby korzystające z kuchni w bardzo ograniczonym stopniu.

Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest też aranżacyjna uniwersalność kompaktowej zmywarki – podobnie jak piekarnik czy kuchenkę mikrofalową, urządzenie możemy ustawić na blacie kuchennym, umieścić w tzw. słupku, obudować front (kompaktowe zmywarki do zabudowy ma w swojej ofercie m.in. firma Bosch oraz Siemens).

Jednak pomimo tych niewątpliwych zalet traktujmy zmywarkę kompaktową jako opcję ostateczną, tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie możemy sobie pozwolić na wąską zmywarkę o standardowej wysokości. Większe urządzenie niemal zawsze okazuje się mimo wszystko rozwiązaniem bardziej oszczędnym i ekonomicznym (zmywamy rzadziej, większą ilość naczyń jednorazowo), a samo zmywanie jest bardziej efektywne – w szerszej komorze strumień wody lepiej się rozkłada, co pozwala na dokładniejsze mycie.

Jeśli jednak generujemy naprawdę niewielką ilość brudnych naczyń, nie urządzamy częstych imprez i przyjęć, a kuchnia jest naprawdę bardzo ciasna lub nieustawna – zmywarka kompaktowa może okazać się mimo wszystko dobrym wyjściem. To również niezłe rozwiązanie do firmowej kuchni niewielkiej firmy.

Jak wybrać zmywarkę kompaktową?

Zmywarki kompaktowe, dawniej uznawane za mało znaczący margines rynku, są coraz częściej wyposażone w zestaw zaawansowanych funkcji niewiele odbiegających od zaawansowanych modeli o standardowych gabarytach. Coraz częściej małe urządzenia wyposażone są w kilka programów zmywających i dodatkowe funkcjonalności (intensywne suszenie, inteligentny panel informujący o potrzebie uzupełnienia detergentów, program delikatnego zmywania i inne, dotychczas zarezerwowane dla dużych rodzinnych zmywarek). Coraz łatwiej też znaleźć zmywarkę kompaktową w dobrej klasie energetycznej – jak w przypadku wszystkich sprzętów AGD, warto zwrócić na to uwagę i zainwestować w urządzenie klasy A.

One Reply to “Zmywarka kompaktowa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *